انواع پرس کابلشو و ویژگی های آنها

انواع پرس کابلشو

آشنایی با انواع پرس کابلشو و کاربرد آنها

 انواع پرس کابلشو :یکی از مهمترین ابزاری که در الکترونیک از آن استفاده می کنند ” پرس کابلشو ” است که در واقع یک ابزار به منظور پرس کردن است. اگر بخواهیم به صورت کلی  توضیح دهیم که پرس کابلشو چیست؟ باید گفت که پرس کابلشو یک ابزار برای پرس کردن کابلشو بر روی آلومینیوم و مس است که حتما باید این عمل به صورت یکدفعه انجام شود و چندین بار پرس نشود.

انواع پرس کابلشو

پرس کابلشو چیست؟

پرس کابلشو (LUG) یک ابزار برای پرس کردن کابلشو بر روی کابل های آلومینیوم و مسی است که انواع مختلفی هم دارند. پرس کابلشو در واقع به دو دسته زیر تقسیم بندی می شود که هر کدام عمل جداگانه ایی را انجام می دهند و در موقعیت های مختلف استفاده می شوند.

انواع پرس کابلشو

حال که با تعریف پرس کابلشو آشنا شدیم، زمان آن رسیده است که انواع پرس کابلشو را بیان کنیم.

انواع پرس کابلشو عبارت اند از:

 1. پرس کابلشو هیدرولیک
 2. پرس کابلشو دستی

در ادامه به توضیحات کامل تری از هر کدام را بیان می کنیم و ویژگی های هر کدام از پرس کابلشو هیدرولیک و دستی را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.

ویژگی انواع پرس کابلشو

پرس هیدرولیک یکی از انواع پرس کابلشو است و از پرس هیدرولیک برای اتصال استفاده می کنند. برای کمک گرفتن از پرس هیدرولیک باید سطح مقطع بین 10 الی 30 میلی متر مربع باشد. همانطور که از نامش پیداست برای  انتقال و تشدید نیرو مکانیکی از روغن کمک می گیرند تا انتقال نیرو به اجزا دیگر ابزار با سهولت بیشتری انجام شود.

پررس کابلشو هیدرولیک خود 12 جفت قالب دارد و هر کدام سایزبندی مختلفی دارند که هر کدام از جنس فولاد آلیاژی گرید هستند. نکته دیگری که باید در مورد پرس کابلشو هیدرولیک بیان کنیم این است که کابلشو هیدرولیکی برای پرس نیرویی برابر  70 کیلو بر نیوتن دارد.

اگر قصد استفاده از پرس کابلشو هیدرولیک را دارید باید متناسب با سایز رابط خود انتخاب کنید.

طول پرس کابلشو هیدرولیک معمولا 500 میلی متر است و ابعاد پرس کابلشو هیدرولیکی  به شکل یک 6 ضلعی است که وزنی نزدیک به 3600 کیلو گرم دارند.

پرس کابلشو دستی نوعی دیگری از پرس کابلشو است که برای اتصال سطوح 6 الی 120 میلی متری از آن استفاده می شود که به صورت دستی انجام می شود. پرس کابلشو دستی در واقع 9 جفت قالب از جنس فولاد آلیاژی گرید است و وزن این پرس کابلشو دستی 1500 کیلوگرم است که طول آن 400 میلی متر است.

کاربرد انواع پرس کابلشو

در مطالب فوق در مورد کاربردی که پرس کابلشو دارد توضیح دادیم و متوجه شدیم که برای اتصال از آن استفاده می شود. اما نحوه کارکرد پرس کابلشو به چه صورت است؟

 • 1. با توجه به نیاز و شرایط یکی از انواع پرس کابلشو را انتخاب کرده و سپس سیمی که سایز آن متناسب با ترمینال باشد را انتخاب کنید.
 • 2. پس از آن سیم مد نظر را لخت کنید، دقت کنید که سیم انتخابی باید متناسب با اندازه طول قسمت استوانه ای کابلشو باشد.
 • 3. سیم را تا قسمت اتهایی استوانه داخل ببرید.
 • 4. سپس آچار را به صورت قائم قرار داده و به آن فشار وارد کنید تا پرس شود و سپس سیم وکابلشو باید بعد از این نیرو که بر آن ها اعمال شد از یکدیگر جدا نشوند، در غیر اینصورت پرس به درستی انجام نشده است.

خلاصه مطلب

در این پست مروری به چیستی پرس کابلشو، انواع، ویژگی ها و کاربرد آن داشتیم و گفته شد که پرس کابلشو در واقع یک ابزار برای پرس کردن و اتصال کابلشو برای آلومینیوم و مس است که به دو دسته  هیدرولیک و دستی تقسیم میشود.

 

امیدواریم مطلب انواع پرس کابلشو برای شما مفید بوده باشد برای مطالعه مطالب بیشتر با فروشگاه اینترنتی مهر نوین همراه باشید .

و در صورت داشتن هرگونه سوال برای ما کامنت بگذارید.

دیدگاه شما

2 دیدگاه

 1. حیدر کمالی گفت:

  موارد استفاده پرس کابلشو هیدرولیک را توضیح میدید؟

  • barekat گفت:

   از پرس کابلشو هیدرولیک برای انتقال و تشدید نیرو مکانیکی از روغن کمک می گیرند تا انتقال نیرو به اجزا دیگر ابزار با سهولت بیشتری انجام شود استفاده می شود.

برگشت به بالا