آشنایی با دلایل اکسید شدن کابلشو و راهکار هایی برای رفع آن

اکسید شدن کابلشو

آشنایی با دلایل اکسید شدن کابلشو و راهکارهایی برای رفع آنه

کابلشو  (LUG)همان کانکتور اکتریکی برای اتصال دو یا چند مدار الکتریکی استفاده می شود. کابلشوهای متنوعی در صنعت وجود دارد . کابلشو آلومینیومی در انتهای کابل‌ها یا سیم‌ها متصل می‌شود ممکن است به دلایل مختلفی اکسید شود. اکسید شدن کابلشو به معنای زنگ زدن و فرسایش این قطعه است. دلایل بسیاری در این خصوص وجود دارد که ما در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم. همچمنین راه کار های مناسبی برای جلوگیری از اکسید شدن کابلشو وجود دارد که به اختصار شرح می دهیم.

اکسید شدن کابلشو

دلایل اکسید شدن کابلشو چیست

از جمله علت هایی که برای اکسیدن شدن کابلشو وجود دارد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استفاده از پیچ نامرغوب: پیچ‌های نامرغوبی که در کلمپ‌ها و بلوک‌ها بکار میرود که عمدتا به علت گالوانیزه غیر استاندارد دچار زنگزدگی و خوردگی میشوند. این خوردگی‌ها در محیط گرم و رطوبتی سرعت بیشتری پیدا میکند و آلودگی محیط نیز بر آن اثر میگذرد
 • عدم اکسید زدایی: قبل از نصب کلمپ و کابلشو و اصولا کانکشن‌ها سطح هادی (کابل) و قسمت اتصال باید اکسید زدایی شود و حتما باید گریس انتی اکسیدان (گریس نسوز) مالیده و سپس نصب شود. این موارد در مورد کابلشو‌های آلومنیوم بیشتر محسوس است.
 • اتصال سست و نامناسب: این امر باعث ایجاد خوردگی می شود.عدم آچارکشی مناسب و عدم هم مقطع بودن کابل وکابلشو یا بلوک و کلمپ با هادی هم از عللی هستند که باعث اتصال سست می شوند. بیش از اندازه سفت نمودن پیچ مهره باعث ایجاد اتصال نامناسب می شود، اگر برای سفت یا محکم کردن پیچ مهره‌ها از دستگاه آچار پیچش اتوماتیک (آچار بوکس) مجهز به ترکمتر یا پیج گوشتی گشتاور سنج استفاده شود امکان اتصال سست از بین می رود.
 • نحوه پرسکاری: پرس کابل هم از بالا به پایین و بر اساس جدول انجام گردد و بر اساس نرم خود کابل و از پرس هیدرولیک شش وجهی استفاده شود.

استفاده از کابل شو بلند:

در پست‌ها اگر کابل‌ها با گلند مهار شوند مانعی در استفاده از کابل شو با پایه کوتاه نیست درغیر این صورت حتما باید پایه بلند باشند. عمدتا در پست‌ها به علت بی توجهی پیمانکار و فرم دادن بد کابل‌ها و بیشترین مورد که به چشم میخوره کم گرفتن طول کابل ترانس به تابلو (جهت صرفه اقتصادی برای پیمانکار) گلند رو از ساختار تابلو جدا میکنن پس بهتر است که از کابلشو پایه بلند استفاده شود.

عدم استفاده از ضد اکسید:

برای ایجاد یک اتصال خوب لازمه که لایه‌ها و درز‌های ریز مانده از اتصال نیز توسط پوشش نسبتاً ضخیمی از ماده ترکیبی ضد اکسید آغشته گردد. این ماده خمیر ترکیبی به نام گریس است. که از ترکیب ۷۰ درصد کرومات (یه همچین چیزی) با ۳۰ درصد روغن مخصوص تشکیل شده است. امروزه مواد ضد اکسیداسیون موجود در بازار اگه اصلی باشن علاوه بر ایجاد یک اتصال خوب، به عنوان محافظ نیز عمل میکند

خوردگی واشر:

واشر‌های گرد زیر کابلشو که روی شمش قرار دارند باعث ایجاد خوردگی می شوند و این امر خزش محسوب می شود. این خزش طبق گفته پژوهشگاه نیرو در جاهایی که واشر تخت نازک دارند بیشتر است.

اکسید شدن کابلشو

راهکارهای جلوگیری از اکسید شدن کابلشو

روش های کنترل زنگ زدن فلزات، روکش آندی، روکش کاتدی، روکش خنثی یا بی طرف، روکش قربانی و غیره است. مهم ترین ویژگی های آنتی اکسید شامل موارد زیر است:

 • مهر و موم کردن هوا و رطوبت برای جلوگیری از اکسیداسیون آلومینیوم
 • بهبود عمر از اتصالات آلومینیوم
 • سازگار با عایق ها
 • باقی می ماند محصول نصب شده در محل با هیچ حال اجرا و یا چکیدن
 • پایدار بیش گسترده ای کار محدوده دما
 • بهبود هدایت
 • تولید اتصال کولر
 • ممکن به عنوان یک ترکیب ضد تصرف استفاده می شود

استفاده از مواد شیمیایی برای جلوگیری از اکسید شدن

لذا با توجه به این موارد می توان گفت راه کار های جلوگیری از اکسید شدن کابلشو به صورت زیر است:

ضد زنگ نوعی رنگ با لایه رزینی است که به رنگ نارنجی است

عموما به عنوان رنگ آستر روی درب و پنچره آهنی مورد استفاده قرار می گیرد

به وسیله تینر رقیق می شود و قبل از مرحله رنگ کاری اصلی استفاده می شود

بهتر است ضد زنگ طی 2 مرحله روی فلزات زده شود تا دوام بیشتری داشته باشد

ضد زنگ که برای کابلشو استفاده می شود باید با کیفیت و دارای غلظت مناسب باشد

مواد ضد اکسید که مانع اکسید شدن کابلشو می شود یک ترکیب تقریبا گریس مانند است که از ترکیب کرومات و روغن به وجود آمده است.

 میزان ترکیب این دو ماده 3 به 1 می باشد. 

البته امروزه مواد شیمیایی ضد اکسید شدن کابلشو در بازار موجود هستند که می توان از آنها استفاده نمود.

گاها مشاهده شده است که واشر هایی که برای سفت نمودن پیچ و مهره استفاده می شوند موجب خوردگی و زنگ زدگی کابلشو ها می شوند.

 در اصلاح بیان می شود که خزش واشر موجب به خوردگی می شود.

خزش عموما در واشرهای تخت بیشتر است. 

برای جلوگیری از این خزش می توان از گریس نسوز استفاده نمود.

امیدوارم مطلب توضیح دلایل اکسید شدن کابلشو  برای شما مفید بوده باشد برای مطالعه مطالب بیشتر با فروشگاه اینترنتی مهر نوین همراه باشید .

و در صورت داشتن هرگونه سوال برای ما کامنت بگذارید.

"مطالعه سایر مقاله ها"

برگشت به بالا