تجهیزات و متعلقات برقگیر | آشنایی کامل با تمام قطعات

تجهیزات و متعلقات برقگیر

آشنایی با تجهیزات و متعلقات برقگیر

برقگیر (Surge arrester) یکی از پرکاربرد ترین قطعاتی می باشد که مورد استفاده قرار میگیرد این ابزار دارای تجهیزات کوچکی می با. در این نوشته می خواهیم هر کدام از تجهیزات و متعلقات برقگیر را به صورت مفصل برای شما بررسی کنیم.

انواع تجهیزات و متعلقات برقگیر

  • شمارنده موج ضربه
  • پایه یا قوه های عایق کننده
  • سوپاپ اطمینان برقگیر
  • پایه نگهدارنده برقگیر
  • فرستنده ELLIPS CONTACT AIR
  • سیستم هشدار دهنده برخورد صاعقه

تجهیزات و متعلقات برقگیر : شمارنده موج ضربه

شمارنده ضربه در منطق دیجیتال و محاسبات، دستگاهی است که تعداد دفعاتی که یک رویداد یا فرایند خاص رخ داده است را ذخیره می‌کند

شمارنده در واقع وسیله ای است که جهت نمایش تعداد عملکرد برقگیرها در مقابل ضربه های موج کیلد زنی یا صاعقه بکار می رود.

 شمارنده توسط کابل یا شینه مسی به برقگیر وصل شده و جریان تخلیه از طریق این دستگاه به زمین جریان می یابد و با هر بار عبور جریان تخلیه، شمارنده عمل می نماید. 

گاهاً جهت هر سه فاز یک عدد شمارنده نصب می شود. بعضی از شمارنده ها مقدار جریان تخلیه را نیز ثبت می کنند.

پایه یا قوه های عایق کننده

در برقگیرهایی که می بایست مجهز به شمارنده باشند می بایستی تمام جریان تخلیه از شمارنده عبور نماید و مسیر دیگری جهت تخلیه جریان ضربه وجود نداشته باشد تا از عملکرد حتمی شمارنده به ازاء هر بار تخلیه جریان موج اطمینان حاصل شود، لذا لازم است که برقگیر از استراکچر خود ایزوله باشد این عمل توسط مقره های کوچکی که زیر پایه های برقگیر نصب می شوند انجام می گیرد. این مقرها باید تحمل نیروهای مکانیکی وارده را داشته باشند و اصولاً محدودیت عمده این مقره ها بیشتر مسائل مکانیکی است.

تجهیزات و متعلقات برقگیر : سوپاپ اطمینان برقگیر

یک برقگیر ممکن است در مواردی اضافه بار پیدا کند و معیوب شود. اگر برقگیر صحیح انتخاب شود تنها در دو حالت استثتنایی ممکن است با اضافه بار مواجه شود. در حالت اول اضافه بار برقگیر نتیجه تخلیه عظیم صاعقه است [مطابق اطلاعات آماری تنها 2% از صاعقه ها دارای جریان تخلیه ای بزرگتر از 100 کیلو آمپر هستند] در حالت دوم اضافه بار ناشی از اتصال کوتاه میان دوسطح ولتاژی مختلف می باشد این مورد مثلاً در حالاتی رخ میدهد که خطوط انتقال با دو سطح ولتاژ توسط یک برج یا دکل، انتقال مییابند و در صورت واژگون شدن دکل ممکن است سیستم با ولتاژ پائین تحت تاثیر سیستم با ولتاژ بالا قرار گیرد. 

در هر حال با معیوب شدن برقگیر، شبکه با یک اتصال کوتاه در محل نصب برقگیر روبر و خواهد شد. اتصال کوتاه در برقگیر باعث تولید گازهای داغ یونیزه با فشار بالا شده و نهایتاً به انفجار برقگیر است این انفجار ممکن است باعث آسیب دیدن تجهیزات مجاور و خسارات جانی گردد. 

ظرفیت سوپاپ اطمینان برقگیر نشان دهنده قابلیت برقگیر برای هدایت ایمن جریان اتصال کوتاه سیستم میباشد. 

طبق استاندارد IEC برقگیرها با ظرفیتهای 5، 10، 16، 20، 40 کیلوآمپر ساخته میشوند و باید بتوانند جریان اتصالی را بدون انفجار حداقل به مدت 2/0 ثانیه تحمل نمایند. در صورت عملکرد سوپاپ­ها اطمینان یک برقگیر از بین رفته و باید تعویض گردد.

کانال اتصال کوتاه سوپاپ

در حین اتصال کوتاه برقگیر ابتدا قوسی در کانالی که مابین دیسکهای Zno و مقره خارجی است ایجاد میشود [این کانال را کانال سوپاپ اطمینان گویند] این قوس به سرعت باعث افزایش درجه حرارت هوای کانال شده و بسته به شدت جریان اتصال کوتاه در زمان 2 الی8 میلی ثانیه فشار داخلی به حدی میرسد که سوپاپها اطمینان در دو طرف برقگیر باز شده و گازهای داغ یونیزه توسط دریچه های ویژه ای به سمت معینی از برقگیر هدایت میشوند و بلافاصله یک قوس الکتریکی در خارج پرسلین برقگیر ایجاد میشود. انتقال قوس از داخل برقگیر به خارج از آن فشار داخل را تقلیل میدهد و از انفجار آن جلوگیری می­کند.

پایه نگهدارنده برقگیر

محصول پایه نگهدارنده برق گیر وظیفه نگه داشتن میله صاعقه گیر و اتصال آن به هادی نزولی را انجام می دهد. سایزهای مختلف این محصول امکان نصب میله های صاعقه گیر با قطر ۱۶ و ۲۰ میلی متر و تسمه مسی از سایز۳*۲۰ تا ۳*۳۰ میلی متر را فراهم می آورد.

 همچنین با توجه به طراحی خاص و کاربرد دوگانه این محصول، امکان اتصال سیم با سایز ۱۶ تا ۳۵ میلی متر مربع نیز وجود دارد.

از آنجا که این محصول به روش فورج تولید می شود، ساختار مولکولی آن یکنواخت و همسو بوده و دارای دانه بندی ریز و متراکم است که در مقایسه با روش ریخته گری از استحکام مکانیکی و هدایت الکتریکی بالاتری برخوردار می باشد.

  • جنس بدنه: این محصول از از آلیاژ خاص مس با استحکام مکانیکی بالا و مقاوم به خوردگی تولید می شود.
  • سختی: سختی به روش ویکرز این کلمپ HV ۱۱۵ می باشد.
  • مقاومت الکتریکی: مقاومت الکتریکی این کلمپ ۴-۱۰*۱,۴ اهم می باشد.
  • متعلقات: این کلمپ توسط ۴ عدد پیچ از جنس فولاد ضد زنگ

فرستنده ELLIPS CONTACT AIR

صاعقه گیر ELLIPS CONTACT AIR جدیدترین و پیشرفته ترین محصول شرکت LPS فرانسه می باشد که از جمله صاعقه گیرهای الکترونیکی، خازنی اکتیو با زمان فعال سازی 45 میکروثانیه ، جهت سیستم حفاظت در برابر صاعقه استفاده می شود.

سیستم هشدار دهنده برخورد صاعقه

در صورت نیاز به منظور کنترل و اطمینان از صحت عملکرد صاعقه گیر های ELLIPS CONTACT AIRبه صورت وایرلس ، می توان از فرستنده Contact@ir که بر روی صاعقه گیر نصب می شود استفاده کرد.

 می توان از گیرنده روتر Rout@ir برای اطلاع از برخورد صاعقه (ارسال ایمیل اخطار) و ذخیره اطلاعات استفاده کرد. از دانگل یو اس بی Dongle@ir به منظور دریافت امواج وایرلس ارسالی و از Compt@ir جهت شمارش تعداد صاعقه های برخوردی با سیستم استفاده می شود

امیدوارم مطلب توضیح تجهیزات و متعلقات برقگیر برای شما مطلب کاملی بوده باشد در صورتی که سوال و یا نظری داشتید با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

برگشت به بالا