علت سوختن دسته کات اوت | بررسی عوامل ایجاد خراب

علت سوختن دسته کات اوت

بررسی علت سوختن دسته کات اوت

برای بررسی علت سوختن دسته کات اوت باید یک توضیح مختصری از کات اوت را ارائه دهیم که منظور از کات اوت چیست؟

کات اوت یک المنت بوده و نام دیگر آن فیوز ترانسفورماتور است و علت نام گذاری آن، این است که در واقع یک تیغه فولادی را از روی مدار برداشته و جدا کرده که مانند قطع کردن یک کلید است. 

از کات اوت غالبا برای حفاظت از ترانسفورماتور استفاده میشود. خطراتی مانند اتصال کوتاه، اضافه بار در شبکه فشار ضعیف و سیم پیچی های داخل ترانسفورماتور میتواند برای ترانسفورماتور اتفاق بیافتد که کات اوت از فیوز محافظت می کند.

گاهی پیش می آید که دسته کات اوت در طی روند و با گذشت زمان سوخته و از بین میرود. افرادی هستند که به دنبال پیدا کردن علت سوختن دسته کات اوت هستند و میخواهند بدانند که چه عواملی بر روی سوختن دسته کات اوت تاثیر می گذارند؟

اجزای تشکیل دهنده کات اوت

  • ایزولاتور و کنتاکت ها
  • فیوز گیر (دسته کات اوت)
  • فیوز لینک

فیوز گیر که همان دسته کات اوت است و یکی از حساسترین و آسیب پذیر ترین قسمت کات اوت شناخته شده است. فیوز گیر درواقع از لوله فایبر ساخته شده است در انتهای دو لوله خود تامین کننده ی اتصالات لوله ای و نیمکره رزوه دار جهت برقراری مدار الکتریکی می باشد. 

 به علت قرار گرفتن فیوز لینک در درون این لوله و جرقه و شعله ایجاد شده در هنگام اتصال کوتاه و خطاها می بایستی تحمل گرما و انفجار ناشی از سوختن فیوز و حرکت ناشی از گازهای اشتعال سریع را داشته پس به منظور پیشگیری از سوختن آن باید راه حل هایی ارائه داد.

زمان ساخت و طراحی دسته کات اوت و یا فیوزگیر باید استانداردهایی رعایت شود. مجموعه ایی از استانداردها به صورت جهانی و ملی هستند و هر ساختار کات اوت باید مطابق استانداردها و قوانین مربوطه باشد.

دلایل سوختن دسته کات اوت

  • عدم نگهداری صحیح و درست
  • عوامل فنی در ساخت
  • عوامل طراحی شبکه
  • عوامل بهره برداری و نگهداری

بهترین راه برای جلوگیری و پیشگیری از سوختن دسته کات اوت این است که علت آن را کامل توجه شویم و سعی در برطرف کردن آن مشکل داشته باشیم.

عدم نگهداری صحیح و درست که مشخص است، زمانی که افراد از تجهیزات و ابزارت آلات به درستی و خوبی استفاده نکنند خرابی آن ابزار و کوتاه شدن عمر مفید آن دستگاه کاملا طبیعی است. پس سعی کنید که از کات اوت به درستی و با استانداردهایی که در دفترچه یاد شده است استفاده کنید.

اما 3 عامل فنی در ساخت، طراحی شبکه، عوامل بهره برداری و نگهداری از اصولی ترین دلایلی هستند که منجر به خرابی  و سوختن دسته کات اوت میشوند.

منظور از عوامل فنی در ساخت این است که، از کاغذ آغشته به مواد خاموش کننده جرقه و آتش در فیوز لینک استفاده نمیشود و همین امر موجب آتش گرفتن دسته کات اوت میشود.

برای ساخت فیوز لینک باید از میله کوتاه استفاده شود و زمانی که از لوله کوتاه برای ساخت فیوز لینک استفاده نکند باعث میشوند که دسته کات اوت بسوزد.

زمانی که در ساخت لوله حامل فیوز اگر دقت کافی به خرج ندهند هم میتواند منجر به آتش سوزی دسته کات اوت شود

استفاده از فنر کنتاکت نامناسب و غیر استاندارد که این خود منجر به کاهش فشار کنتاکت می شود
استفاده از مواد نا مرغوب در لوله حامل فیوز و ضعف در مقابل اشعه UV

امید وارم مطلب توضیح علت سوختن دسته کات اوت برای شما مفید بوده باشد برای مطالعه مطالب بیشتر با فروشگاه اینترنتی مهر نوین همراه باشید .

و در صورت داشتن هرگونه سوال برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان ما شما را در اسرع وقت راهنمایی کنند.

دیدگاه شما

2 دیدگاه

  1. sara soleimani گفت:

    با سپاس از مطلب خوبی که در زمینه علت سوختن دسته کات اوت نوشتید. عالی بود

برگشت به بالا