علت سوختن کات اوت | بررسی علت ها و راه های پیشگیری

علت سوختن کات اوت

بررسی کامل علت سوختن کات اوت

فیوز کات اوت( Fuse cutout ) در شرایطی که جریان در اثر اضافه بار یا اتصال کوتاه ایجاد می‌شود. از ترانسفورماتور محافظت می‌کند. ترانسفورماتور‌ها یک ابزار مهم در شبکه‌های توزیع است. این قطعه یک واسطه بین شبکه توزیع و مصرف کننده است.
این دستگاه فیوز ترانسفورماتور هم نامیده می‌شود. این قطعه در حقیقت یک المنت است؛ مانند یک کلید عمل می‌کند و در حقیقت به طور همزمان وظیفه حفاظت و کلید زنی را بر عهده دارد. کات اوت در صورت ایجاد مشکل اتصال الکتریکی ترانسفورماتور را قطع می‌کند. این قطعه برای حفاظت از بانک‌های خازنی نیز کاربرد دارد.

 این وسیله به جهت عملکرد بالا و نصب آسان و همچنین قیمت مناسب، کاربرد وسیعی دارد. این کلید در مقایسه با کلید های قدرت روش نگهداری و سرویس آسان تری دارند.
کات اوت فیوز باید دارای جنس محکم باشد و در مقابل نیروهای کار و نیروهای قطع ناشی از جریان‌های شدید خطا مقاوم باشد.
قسمت‌های مختلف کات اوت شامل ایزولاتور و کنتاکت ها فیوزگیر ( دسته کات اوت )و فیوز لینک است.
فیوزگیر معمولا حساس ترین بخش این قطعه است که معمولا در کات اوت دچار سوختگی می‌شود.

علت سوختن فیوز کات اوت

علت سوختن کات اوت به عوامل مختلفی بستگی دارد و در صورتی که این قطعه مطابق با استانداردهای لازم تهیه نشود، ممکن است موجب مشکل شود. علاوه بر آن لازم است از این وسیله به درستی نگهداری شود تا عمر نگهداری آن افزایش یابد.

در مجموع عوامل اصلی سوختن فیوز کات اوت مربوط به عوامل زیر است.

 • عوامل فنی در ساخت
 • عوامل طراحی شبکه
 • عوامل مربوط به بهره برداری و نگهداری

عوامل ایجاد کننده مشکل در قطعات کات اوت

عوامل فنی  یکی از مهمترین دلایلی است که موجب ایجاد مشکل در دسته کات اوت می‌شود. عواملی از جمله عدم استفاده از مواد خاموش کننده در فیوز لینک، عدم استفاده از میله کوتاه کننده، کیفیت پایین فنر کنتاکت بالایی، طراحی نامناسب لوله حامل فیوز  و استفاده از مواد با کیفیت پایین در ساخت لوله حامل فیوز و عدم مقاومت در برابر UV از عوامل مهم ایجاد کننده مشکل در کت اوت هستند.

راه های پیشگیری از سوختن کات اوت

برای پیشگیری از سوختن کات اوت فیوز راه‌کارهای مختلفی وجود دارد که در ادامه به بررسی علت سوختن کات اوت خواهیم پرداخت.

 • میله کوتاه کننده قوس
 • فرم مخروطی لوله دسته کات اوت
 • پوشش دادن حفاظ فیوز لینک
 • محاسبه سطح اتصال کوتاه
 • تناسب جریان نامی کات اوت با جریان سکشن
 • انتخاب درست فیور لینک
 • تنظیف لوله دسته کات اوت
 • تعویض فیوض لینک سوخته
 • بررسی‌های دوره‌ای

میله کوتاه کننده قوس

استفاده از میله کوتاه کننده قوس موجب می‌شود که در زمان عبور جریان زیاد یا اتصال کوتاه و سوختن فیوز لینک ، طول قوس را کاهش می‌دهدو شعله و گازهای حاصل  از آن از بخش پایینی فیوزگیر خارج می شوند و آسیبی به فیوز گیر وارد نخواهد شد.

فرم مخروطی لوله دسته کات اوت

فرم مخروطی لوله دسته کات اوت موجب می‌شود تا این مواد داغ به آسانی از قسمت پایینی لوله خارج شود.

پوشش دادن حفاظ فیوز لینک

یکی دیگر از راههای پیشگیری از سوختن کات اوت پوشش دادن حفاظ فیوز لینک با استفاده از مواد خاموش کننده است. در بسیاری از مواقع به غلط از کاغذ معمولی برای این کار استفاده می‌شود که تاثیر عکس و مخرب دارد و موجب خسارت فیوز گیر خواهد شد. 

امیدواریم مطلب توضیح علت سوختن کات اوت برایتان مطلبی کامل و جامع بوده باشد در آینده این مطلب را به روزرسانی خواهیم کرد تا در زمینه سایر موارد ذکر شده در بخش پیشگیری از سوختن کات اوت مطلب برای شما بارگذاری شود.

در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نظری برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

دیدگاه شما

2 دیدگاه

 1. جواد قدوسی پور گفت:

  ممنونم بابت مطلب کاملی که درباره علت سوختن کات اوت نوشتید. آیا استفاده از کاغذ برای پوشش دادن فیوز لینک کار درستی می باشد؟

  • barekat گفت:

   با سپاس از شما. در بسیاری از مواقع به غلط از کاغذ معمولی برای این کار استفاده می‌شود که تاثیر عکس و مخرب دارد و موجب خسارت فیوز گیر خواهد شد.

برگشت به بالا