آشنایی با مزایا و معایب برقگیر

مزایای برقگیر

برقگیر چیست ؟

 برای آشنایی با مزایای برقگیر در ابتدا با خود برقگیر آشنا می شویم.

برقگیر (Surge arrester) از جمله لوازم ایمنی و لوازم شبکه برق فشارقوی و ضعیف  است که برای هدایت ولتاژ به زمین و جلوگیری از انتقال آن به ایستگاه های انتقال و توزیع نیرو استفاده می شود. برقگیر دارای انواع مختلفی می باشد. هر یک از این برقگیر ها کاربرد های مختلفی در صنعت دارد. از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • میله ای: از ارزان ترین نوع این محصول است و ساختار آن متشکل از دو میله نوک تیز می باشد. یکی از آنها در قسمت برقدار و یکی دیگر در قسمت ایزولاتور نصب می شود.
  • با مقاومت غیر خطی:این محصول متشکل از چند خازن است که دارای مقاومت غیر خطی هستند. این برقگیر در برابر ولتاژ های بالاتر امپدانس کم نشان می دهند تا تخلیه بار الکتریکی به خوبی انجام شود
  • خازنی: این نوع محصول عموما برای ولتاژ های ضعیف استفاده می شود
  • فیوزی:این نوع محصول به عنوان حفاظت ثانویه استفاده می شود و در برابر افزایش ولتاژ مقاوم نبوده و به سادگی می سوزند.
  • حفاظتی SPD: این نوع محصول دارای دو تیپ است و برای محدود کردن ولتاژ های گذرا و هداست سرج به زمین استفاده می شود. این نوع برقگیر بخشی از سیستم حفاظت تاسیسات الکتریکی محسوب می شود.
برقگیر

کاربرد برقگیر

برقگیر وسیله ای محافظ برای محدود کردن ولتاژ تجهیزات با تخلیه جریان ولتاژ است. یکی از مزایای برقگیر جلوگیری از ادامه انتقال جریان به زمین است. و قادر به تکرار این توابع است که طبق استاندارد ANSI C62.11 کار می کند. برقگیر رعد و برق را منحرف می کند ، ولتاژ را محدود می کند و از تجهیزات نصب شده به طور موازی محافظت می کند.

آن ها کاربردهای بسیاری دارند، حفاظت از خانه تا تجهیزات برقی و صنعت برق را به خوبی پوشش می دهند. آنها بر روی قطع کننده های مدار داخل یک خانه مسکونی ، داخل ترانسفورماتورهای نصب شده روی پایه ، روی ترانسفورماتورهای نصب شده بر روی قطب ، روی تیرهای برق نصب می شوند. این محصول عموما در پست های ترانس و نزدیک به آنها و قبل از ترانسفورماتور نصب می شود.

مزایای برقگیر

مزایای برقگیر شامل موارد بسیاری است که از مهم ترین آنها می توان به تضمین امنیت تجهیزات اشاره نمود.در زیر به شرح مزایای این محصول می پردازیم.

خط برق توزیع باعث افزایش ولتاژهای مختلفی خواهد بود. رعد و برق منبع اصلی افزایش ولتاژ است. در هر ثانیه تقریباً 100 صاعقه به سطح زمین وارد می شود. رعد و برق یک اتفاق تصادفی و غیر قابل پیش بینی است. بنابراین استفاده از برقگیر یکی از مهم ترین دلایل برای دفع ولتاژ اضافی خواهد بود

برخی از این محصول به صورت حفاظت ثانویه  عمل می کنند و با افزایش ولتاژ می سوزند. جرقه ای که در درون این نوع برقگیر ها زده می شود باعث سوختگی می شود که در نهایت با آب و سیستم های اطفاء حریق خاموش می شود.

با استفاده از برقگیر تا حدود زیادی می توان از افزایش ولتاژ جلوگیری نمود و بدین ترتیب از خطرات و صدمات ناشی از آن جلوگیری کرد. هزینه تعمیرات و جایگزین نمودن تجهیزات کاهش می باید.

در صورتی که ولتاژ های بیش از حد ولتاژ اسمی وارد بر ‌قگیر شود، منفجر نمی شود و امنیت دستگاه ها را تظمین می کند.

برقگیر ها در ابعاد مختلفی تهیه و تولید شده اند. این برقگیر ها را می توان به سادگی حمل نمود و در خطوط انتقال استفاده نمود.

برقگیر ها از جمله تجهیزات سبکی هستند که قبل از فعال شدن کلید ها جریان پیرو را قطع می کنند.

امید وارم مطلب مزایای برقگیر برای شما مفید بوده باشد برای مطالعه مطالب بیشتر با فروشگاه اینترنتی مهر نوین همراه باشید .

و در صورت داشتن هرگونه سوال برای ما کامنت بگذارید.

دیدگاه شما

یک دیدگاه

  1. یحیی یعقوبی گفت:

    ممنون بابت توضیح کامل درباره برقگیر و مزایای برقگیر . در زمینه کات اوت نیز مطالبی در سایتتان دارید؟

برگشت به بالا