نصب کات اوت | یادگیری نکات مهم در هنگام نصب

نصب کات اوت

برای اینکه نصب کات اوت را بخواهیم توضیح بدهیم باید در مرحله اول کات اوت را تعریف کنیم که منظور از کات اوت چیست؟
کات اوت در واقع زمانی استفاده میشود که یک سیستم خراب شده باشد و به منظور جدا کردن آن بخش از سیستم که دچار مشکل شده است از قسمت سالم سیستم.
نام کامل کات اوت، کات اوت فیوز است. توضیحی که ویکی پدیا از کات اوت فیوز ارائه داده است به شرح زیر است:
یکی از وسایلی که در سیستم‌های توزیع انرژی الکتریکی برای جداکردن سریع بخش‌هایی که دچار خطا شده‌اند از سایر بخش‌های سیستم استفاده می‌شود کات‌اوت فیوز یا فیوز قطع‌کننده CUT OUT) FUSE) است.
ویکی پدیا اضافه کرده است که:
در درون فیوز کات-اوت یک عنصر ذوب‌شونده وجود دارد که در هنگام بروز خطا ذوب شده و اتصال الکتریکی ترانسفورماتور را از خط قطع می‌کند و بدین وسیله مانع خسارت‌دیدن ترانسفورماتور و واردشدن خطا به مدارهای اولیه می‌شود
میتوان گفت که در هر سیستم برقی و الکتریسیته وجود و نصب یک کات اوت الزامی است. در ادامه مراحل نصب و اجزای مختلف کات اوت را بررسی می کنیم.

نصب کات اوت

انواع کات اوت

کات اوت به انواع مختلفی تقسیم میشود.

انواع کات اون عبارت اند از:

  • کات اوت مسدود
  • کات اوت باز
  • کات اوت روباز

در کشور ما ایران معمولا از کات اوت باز استفاده میشود. اغلب جریان نامی کات اوت فیوز را برابر با 2 تا 3 برابر جریان نامی ترانسفورماتور در نظر میگیرند.

اجزای تشکیل دهنده کات اوت

قسمت های مختلف کات اوت عبارت اند از:

  • پایه کات اوت فیوز
  • لوله کات اوت فیوز
  • المنت کات اوت فیوز (تکمه، ساق، المنت و سیم انتهایی)

 

نحوه سوار شدن این سه عامل بدین صورت است که باید، المنت کات اوت فیوز را داخل لوله فیوز گذاشته و زمانی که به دلیل اضافه جریان فیوز می‌سوزد قوس الکتریکی حاصل به دیواره لوله فیبری برخورد کرده و گازی را متصاعد می‌نماید که قوس را به بیرون می‌فرستد. هرچه شدت جریان عبوری از فیوز بیشتر باشد گاز بیشتری از مواد دیواره لوله متصاعد می‌شود. ضمنا بعد از سوختن المنت، لوله فیوز به بیرون آویزان می‌شود که این نشانه سوختن المنت فیوز است.

نحوه نصب کات اوت فیوز

در مرحله اول باید، براکت را با توجه به نوع کراس آرم و دستورالعمل روی کراس آرم ببندید.

سپس سیم موقتی قفل شیطانک روی دسته را باز کنید و بجای آن فیوز المنت را ببندید.

فروش لوازم شبکه برق فشار قوی و ضعیف

نحوه نصب فیوز المنت

اگر قصد نصب فیوز المنت را داشته باشید باید مراحل زیر را دنبال کنید:

دسته فیوز را از داخل کات اوت خارج کرده و دسته فیوز را به صورت کامل مشاهده و بررسی کنید که اگر قطعات سخته در آن بود بیرون ریخته و تمیز کرده.

حال باید با توجه به منحنی ذوب فیوز و استاندارد وزارت نیرو فیوز المنت را انتخاب کنید. به ترانسفورماتور و بار شبکه هم توجه کنید. زمانی که فیوز را از بسته بندی خارج کردید از بالای دسته کات اوت سیم فیوز را رها کنید سپس ، سیم انتهای فیوز را پس از قفل نمودن فنر و گذاشتن انگشت دست چپ روی شیطانک سیم المان را از روی شیطانک و از زیر واشر و پیچ نگهدارنده عبور دهید.

با گذاشتن انگشت شصت روی شیطانک دنباله سیم فیوز را فقط نیم دور به دور پیچ پیچانده و بعد پیچ را سفت نمایید. دقت داشته باشید که، در موقع سفت نمودن پیچ حتما سعی نمایید سیم دنباله فیوز با پیچ پیچیده نگردد در غیر اینصورت المان فیوز قطع و یا تحت کشش قرار می گیرد و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

امیدواریم مطلب نصب کات اوت برای شما مفید بوده باشد برای مطالعه مطالب بیشتر با فروشگاه اینترنتی مهر نوین همراه باشید .

و در صورت داشتن هرگونه سوال برای ما کامنت بگذارید.

برگشت به بالا