کابلشو چیست | انواع کابلشو و کاربرد آنها

کابلشو چیست

کابلشو چیست

در پاسخ به سوال کابلشو چیست می توان گفت که کابلشو ها کانکتور هایی هستند که به منظور اتصال ایمن و مطمئن انواع کابل ها به تجهیزات برقی مورد استفاده قرار می گیرند.

بنابراین اگر بخواهیم هدف اصلی کابلشو  ( LUG )را بیان کنیم می توانیم به اتصال مطمئن، صحیح و ایمن اشاره کنیم. به عبارت دیگر در پاسخ به سوال کابلشو چیست می توان این گونه پاسخ داد که به هنگام ایجاد جریان الکتریکی، کابلشو ها جریان را به قسمت های مختلف ادوات اکتریکی هدایت می کنند.

میزان هدایت جریان توسط کابلشو ها به سایز کابل مورد استفاده بستگی دارد. برای ساخت کابلشو ها از مواد مختلفی استفاده می کنند اما عمدتا آن ها را می توان در جنس های مسی و آلومینیومی در بازار یافت.

انواع کابلشو

کابلشو مسی

برای ساخت این نوع کابل شو ها از یک لوله مسی که بدون هیچ گونه شکافی می باشد استفاده می کنند.

درصد خلوصی که برای این نوع کابلشو ها در نظر گرفته اند چیزی در حدود 99.5 درصد می باشد که این رقم در نوبه ی خود رقم چشم گیری می باشد. استاندارد این نوع کابلشو ها استاندارد DIN 46235 می باشد و به همین دلیل به هنگام پرس درز یا شکافی روی آن ایجاد نمی شود.

کابلشو آلومینیومی

کابلشو ها آلومینیومی در دو نوع با سطح مقطع مربع و دایره به بازار عرضه می شوند و به طور کلی هنگامی که کابل و محل اتصال هر دو از جنس آلومینیوم باشد از آن استفاده می کنند.

به عبارت دیگر می توان گفت هنگامی که سطح مقطع سیم 10 تا 400 میلی متر باشد می توان از کابلشو آلومینیومی استفاده کرد.

کابل شو بی متال

گاهی اوقات پیش می آید که محل اتصال و کابل از یک جنس نباشند که در چنین شرایطی امکان اکسیداسیون در محل اتصال و بروز مشکلاتی وجود خواهد داشت. به همین دلیل برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی از کابلشو بی متال استفاده می کنند.

خلوص مس و یا آلومینیوم در نظر گرفته شده در این نوع کابلشو ها در حدود 99.5 درصد می باشد.

کاربرد کابلشو

یکی دیگر از مواردی که می تواند در پاسخ به سوال کابلشو چیست کمک کننده باشد بیان موارد کاربرد آن می باشد. به همین دلیل در رابطه با کابلشو چیست و کاربرد آن می توان گفت که از کابلشو برای اتصال هادی ها به شینه ها و سایر محل های اتصال استفاده می کنند.

به عبارت دیگر می توان گفت کاربرد کابلشو را در جایی که نیاز است اتصالات کابل دوباره و به راحتی از هم جدا شوند می توان مشاهده کرد.

به طور کلی هنگامی که قطر سطح مقطع کابل ها و یا سیم ها بیشتر از 10 میلی متر باشد استفاده از کابلشو برای اتصال به ادوات برقی ضروری می باشد و می توان کاربرد آن را مشاهده کرد. برای هر یک از موارد کاربرد کابلشو ها یک نکته اساسی وجود دارد و آن هم توجه به اعداد درج شده بر روی کابلشو ها می باشد.

این اعداد نشان دهنده اندازه قطر سیم و دیگری اندازه قطر پیچ می باشد که باید به هر دو آن ها توجه کرد و این اندازه ها باید متناسب با نیاز و نوع کاربرد انتخاب شود.

امیدواریم مطلب معرفی کابلشو و این که کابلشو چیست مطلبی مفید و کاربردی بوده باشد برایتان در صورت داشتن هرگونه سوال برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان مهرنوین در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

دیدگاه شما

2 دیدگاه

  1. محمد امین کریمی گفت:

    با سپاس از توضیحاتتان در زمینه کابلشو چیست ؟ فروشگاه شما در حال حاضر هنوز از محصولات کابلشو چیزی بارگذاری نکرده برای خرید حضوری مراجعه کنیم؟

    • barekat گفت:

      با تشکر از نظر شما. بله در آینده نزدیک محصولات بارگذاری میشود. شما می توانید برای خرید به فروشگاه ما مراجعه فرمایید.

برگشت به بالا